Priču o vintidžu najbolje je početi klikom na LINK i uz treperenje glasa pariškog vrapčića ući u čaroban svijet oživljenih stvarčica iz prve polovine prošlog vijeka.
Iako vintidž stil ne može da se jasno vremenski ocrta niti uglavi u određene decenije, može se reći da odiše šmekom dvadesetih, provlači se kroz burne četrdesete i razvlači sve do psihodeličnih sedamdesetih. Kada se uzme u obzir tolika raznolikost stilova u aksesarima, garderobi i enterijeru, reklo bi se da je nemoguće svrstati ih pod isti pojam, ali ipak, čim pomislimo da ideju vintidža, svaka stvarčica dobije svoje logično mjesto u priči, kao u pomjerenoj stvarnosti Alise u zemlji čuda.
Zapravo, rekla bih da vintidž nije nastao kao klasično ciklično prežvakavanje modnih trendova jer nam se nema više ništa novo za ponuditi, koliko se uobličio od čiste čežnje za pojedinim dijelovima različitih stilova koji su bili srž pojedinih epoha.
Nije iznenađujuće da su se u nekom momentu na mala vrata, a onda sve hrabrije, vratile haljine A kroja i žive boje i printovi iz pedesetih godina, a ni to što smo posegnuli još dublje, sve do dvadesetih, da bismo izvukli dugačke ogrlice od staklenih perli i šarmantne kratke frizure sa pripijenim loknama.
Fotografije koje svjedoče tim vremenskim periodima su tako neodoljivo lišene vulgarnosti i pretjeranosti kojima smo kontaminirani u svim medijima i novostima svih vrsta, da uopšte ne čudi što je taj krhki model ženstvenosti dobio nove poklonike.
Ne mora se ići u krajnost da bi se vintidž stil prilagodio današnjem vremenu - krojevi se mogu uskladiti prema našim potrebama i građi, u enterijeru su dovoljni pojedini komadi namještaja da prostoriji dadnu novu/staru dimenziju, a za nakit vrijede pravila kao i inače - dovoljan je kao detalj da doda posljednji djelić mozaika. Ili da uništi cijelu sliku, ako se ne uklopi. ;)
Moj omaž vintidž detaljima je nekoliko stvari urađenih posljednjih mjeseci. Na prvom mjestu, tu su kutije za nakit u obliku knjiga sa brižljivo odabranim motivima i detaljima. :)
Kutija koja je rađena kao poklon jednoj pijanistkinji je i na posljednjoj "korici" dobila muzički motiv, notni zapis, a boje su ispratile čitavu ideju stare, požutjele knjige.
Uz nju je otputovao i obilježivač za PRAVE knjige :). Takođe je propraćena tema muzike, pa su se ispod izlivene epoksidne smole našle zarobljene note. Nadam se da će se družiti sa nekim divnim knjigama.
Druga "knjiga" je za temu takođe imala fotografiju iz iste epohe, ali sa drugačijim detaljima i bojama.
Još jedan predmet posvećen tim vremenima je stari broš pretvoren u medaljon i zaliven smolom. Nije isključeno da će opet postati broš. :)
Ko zna na čijim se grudima i reverima nekada šetao, prije nego je preplovio okean i strpljivo sačekao da mu poklonim drugi život, što i jeste čar vintidža - oživljavanje nekih divnih zaturenih stvarčica.
Predivna priča, kao i radovi, naravno <3
ОдговориИзбришиHvala :)
ИзбришиHaljine A kroja sumi se uvek dopadale, ali, kao što kažeš, do skoro nisu bile u trendu. Stil pre drugog svetskog rata i šezdesete su mi nekako, veoma ženstveni, naročito ovaj prvi. Istina, nije baš funkcionalno za današnji način života, ali se uvek može modifikovati i primeniti. Detalji su veoma elegantni. Ljubitelj sam medaljona, broševa, šešira, traka... Ima to svoju draž i nešto što ne umem da objasnim.
ОдговориИзбришиNajbolja stvar u svemu je što se sve može prilagoditi i modernijim krojevima, a i našim ličnim željama i potrebama, pa tako i svi ti detalji. :) Definitivno jesu i dražesni i ženstveni. :)
ИзбришиMe ha enamorado tu blog..Tus trabajos vintage son bellisimos a la vez que finos!!
ОдговориИзбришиMi mamá usaba perlas ..la recuerdo mucho!!
Gracias por comentar y por esta entrada tán hermosa
Besitos mi niña